W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

piątek, 31 marca 2023

Owocne badania archeologiczne w Pabianicach przyniosły 70 tys. artefaktów

Przez ostatnie dwa lata w Pabianicach trwały archeologiczne badania ratunkowe w związku z budową torowiska tramwajowego. Z powodu licznych odkryć teren badań stopniowo powiększano.


Wykopaliska okazały się być bardzo owocne i poszerzyły wiedzę o historii miasta.
Przy kościele św. Floriana Męczennika odkryto cmentarz, który funkcjonował w I poł. XIX w. Ze 160 grobów tylko 119 dzięki dobremu stanowi zachowania można było poddać bardziej szczegółowej analizie. Warto dodać, iż mieszkańcy raczej nie mieli wiedzy o historii tego miejsca. Poza tym odsłonięto w tym rejonie, na głębokości 3 m, pozostałości  drewnianych konstrukcji będących częścią fosy, widocznej na planie miasta z końca XVIII w. Przy Starym Rynku natrafiono na pozostałości zabudowań z XV w. 


Na terenie Starego i Nowego Miasta natrafiono na pozostałości murowanej zabudowy (z XVI-XVII w.),  dwóch studni (z XVII-XVIII w.), dołów posłupowych, jam śmietniskowych, kanałów, bruków czy moszczenia drogi (funkcjonującej w okresie XVII-XVIII w.).
Wydobyto w tym miejscu 70 tys. zabytków ruchomych, przede wszystkim fragmenty ceramiki i naczyń szklanych, kafle, przedmioty wykonane z żelaza np. groty, sprzączki czy też monety, naparstki.
Najstarsze obiekty datowane są na VI-V w. p. n. e., a konkretnie pradziejowa jednorodzinna zagroda. Jeżeli chodzi o czasy nowożytne, to potwierdzono istnienie dworskiej zabudowy przy ul. Gdańskiej. W jednej z piwnic natrafiono na materiał świadczący o tym, iż zabudowania te strawił pożar w poł. XVII w., który zresztą zniszczył wtedy większą część miasta.

Co do rejonu mostu to odkryto istniejące w tym miejscu budynek mostowy i zabudowania gospodarcze i drewniany kanał widoczne na planie miasta z początku XIX w. 

Po drugiej stronie rzeki również natrafiono na moszczenie drogi z użyciem belek, na długości 160 m. Najstarsza warstwa miała szerokość 2,5 m, najmłodsza czwarta warstwa miała szerokość 5 m. Trakt przestał być użytkowany w I poł. XIX w. Odsłonięto też pozostałości wschodniego przyczółka mostu, który widoczny jest na planie z 1854 r.

Okazją do prowadzenia badań od listopada 2020 r. do stycznia tego roku była planowana budowa torowiska tramwajowego w ramach projektu "Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów". Objęto nimi teren między ulicami Strażacką a Boźnicką, 3 Maja i Kapliczną. Łącznie 17 tys. m², czyli dwa razy więcej niż planowano pierwotnie.


Źródło: Podsumowanie prac archeologicznych w centrum Pabianic, "EPAinfo" z dnia 9 marca 2023 r., https://epainfo.pl/podsumowanie-prac-archeologicznych-w-centrum-pabianic/ (dostęp: 31 marca 2023 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz