Najstarsza kopalnia-kamieniołom ochry w obu Amerykach liczy 13 tys. lat

Kopalnia znajduje się na stanowisku Powars II w Sunrise w hrabstwie Powars w stanie Wyoming u podnóża Gór Skalistych, badanym od 1986 r. Wysunięta przed kilku laty hipoteza, iż może to być najstarsza kopalnia w obu Amerykach została teraz potwierdzona.


Badania nad Powers II prowadził w latach 1986-2020 Georg Frison, a po jego śmierci kontynuowane są przez Spencera Peltona, który zresztą od 2016 r. należał do zespołu badawczego.

W latach 2017-2020 analizowano nowo odkrywane i liczone w tysiącach artefakty wykonane ze zwierzęcych kości i rogów a służące do wydobycia ochry. Już wcześniej natrafiano tu na groty strzał z różnych rejonów Ameryki. Teraz wiadomo, iż kopalnia ta była prężnie rozwijającym się ośrodkiem, a ochra znajdowana w miejscach pochodzenia grotów (np. Teksasu) była wydobyta właśnie tu.

Ustalono, iż kopalnia rozwijała się w dwóch fazach. Pierwsza z nich trwała od ok. 12 840 do ok. 12 505 lat temu i była powiązana z kulturami Clovis i Plainview. Z tego okresu pochodzą różnorodne artefakty wskazujące na wydobycie ochry oraz produkcję i naprawę broni. Kolejna faza powiązana była z Hell Gap i trwała od ok. 11 600 tys. lat temu. Wówczas skupiano się wyłącznie na wydobyciu ochry i porzucaniu zużytych przedmiotów w opuszczonym kamieniołomie.

Powers II jest wyjątkowym stanowiskiem, jednym z pięciu w Nowym Świecie i jedynym na północ od Mezoameryki. Na m2 znajdowane jest tu 30 krzemiennych narzędzi oraz jedne z najstarszych szczątków psowatych i unikatowe artefak tuty. Stanowi to jedno z największych i zróżnicowanych pozostałości po Paleoindianach.


Ochra wykorzystywana była powszechnie jako barwnik na całym świecie głównie w celach kultowych i pogrzebowych.

 


Bibliografia:

S. R. Pelton, L. Becerra-Valdivia (i in.), In situ evidence for Paleoindian hematite quarrying at the Powars II site (48PL330), Wyoming, https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.2201005119 (dostęp 27 maja 2022 r.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica na dziś: 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i 55. gen. Władysława Andersa

95-lecie kobiet w Policji Państwowej

Rocznica na dziś: pierwsza wzmianka o Kaszubach

To była jedyna kobieta wśród cichociemnych

Nowe badania człowieka z Altamury

Rocznica na dziś: przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy

Początek Nowego Roku w dawnych wiekach czyli co kraj to inny dzień