Oczarowało mnie to miejsce. Odwiedziłam je poza sezonem turystycznym, więc tym bardziej miło było spacerować kamiennymi uliczkami. Drewniane domy z wysoką kamienną podmurówką tworzą niezwykły klimat.
Miasteczko sięga swą historią do 1359 r., gdy Jan Henryk Luksemburczyk, syn króla Jana Luksemburczyka, nadał podzamczu prawa miejskie. Do dziś zachowało ono historyczny układ urbanistyczny.
Pochyłą płytę rynku otaczają domy w stylu późnobarokowym i klasycystycznym. Góruje nad nim barokowy kościół pw. św. Jana Nepomucena. Liczne drzewa i ławeczki na nim tworzą dobre miejsce do odpoczynku i do wszamania lokalnego przysmaku - stramberskich uszu (jeżeli były zakupione p„na wynos” w jednej z pobliskich cukierni). Legenda głosi, iż są wypiekane na pamiątkę tatarskiego najazdu z 1241 r. na pobliską górę Kotouč. Ukryci na wzgórzu mieszkańcy Štramberka wypuścili ze zbiornika wodę, która zalała ich obóz. Znaleziono w nim potem worek z odciętymi uszami niewiernych, które miały zostać przekazane chanowi na dowód zwycięstwa. Uszy przypominają smakiem pierniki, można je również zjeść z różnymi dodatkami.
Od rynku wiedzie ścieżka na zamek. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest Trúba - wieża górująca nad okolicą. Widoki są niezapomniane.
Wracając do rynku od innej strony można iść już asfaltową ulicą - dobra opcja przy deszczowej pogodzie.
Uwagę zwraca drewniana rynna |
Będąc z powrotem na rynku należy zajrzeć do miejskiego browaru. Štramberk bowiem nie szczyci się jedynymi w swoim rodzaju uszami.
Na miejscu można skosztować jasnego niefiltrowanego piwa oraz ciemnego niefiltrowanego piwa zwanego Trubač.
Atrakcje i zalety:
- 50 km od granicy z Polską
- Czarujący klimat
- Muzeum Zdeňka Buriana
- Muzeum Šipka
- Galeria rzemiosła i sztuki ludowej
- Muzeum Lalek
- Ruiny zamku z pięknymi widokami na okolicę
- Jest stąd blisko do Kopřivnice
Wadą może być tylko problem z parkowaniem. Miasto najwyraźniej chciało ograniczyć ilość samochodów w centrum, tak aby mieszkańcy mogli spokojnie zostawiać swoje pojazdy blisko domów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz