Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

sobota, 5 grudnia 2020

Nowe badania człowieka z Altamury

Człowiek z Altamury jest najbardziej kompletnym szkieletem neandertalczyka, jaki kiedykolwiek znaleziono. Jego wiek szacuje się na ok. 130 do 170 tys. lat. Odkryto go w 1993 r. Do tej pory znajduje się  in situ w Jaskini Lamalunga, uwięziony w studni na głębokości kilku metrów. Za życia musiał do niej najzwyczajniej wpaść i umrzeć z głodu. Szkielet nie został jak dotąd wydobyty, gdyż na przestrzeni tysięcy lat podlegał zjawiskom krasowym zachodzącym w jaskini.

W latach 2017-2020 włoskie Ministerstwo  Edukacji, Uniwersytetów i Badań Naukowych sfinansowało projekt badawczy pod kierunkiem badaczy: Jacopo Moggi Ceechi z Uniwersytetu Florenckiego, Damiano Marchi z Uniwersytetu w Pizie oraz Giorgio Manzi z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

Z zastosowaniem sondy wideoskopowej zbadano dokładniej uzębienie neandertalczyka. Ponieważ miał tzw. zęby mądrości, wiek osobnika przybliżono jako dojrzały, ale nie bardzo podeszły. W ciągu życia utracił dwa zęby. Dzięki użyciu przenośnego aparatu rentgenowskiego stwierdzono uszkodzenie u nasady jednego z siekaczy, które musiało nastąpić nagle i nie podczas posiłku.

Naukowcy wiążą wielkie nadzieje z dogłębnym zbadaniem szkieletu, jeżeli udałoby im się wydobyć go z narosłych na nim form krasowych.


Bibliografia:

D. Di Bari, Neanderthal, nuove ricerche in corso sull'Uomo di Almatura, "UnifiMagazine.it" z dnia 3 listopada 2020 r., https://www.unifimagazine.it/neanderthal-nuove-ricerche-corso-sulluomo-altamura/ (dostęp 5 grudnia 2020 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz