W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

niedziela, 16 maja 2021

Przełomowe znalezisko w badaniach nad pradziejowym osadnictwem na terenie gminy Puszcza Mariańska (pow. żyrardowski)

Prowadzone dotąd badania archeologiczne na terenie gminy Puszcza Mariańska nie wnosiły nic nowego do stanu wiedzy o dawnym osadnictwie tych ziem. Aż do kwietnia b. r., kiedy to rolnik z Korabiewic natrafił na swoim polu na fragmenty starych glinianych naczyń i kości.

Fragment strony tytułowej tygodnika "Życie Żyrardowa", nr 17(3565)2021


Informację o znalezisku do lokalnych mediów przekazał pan Edward Mikulski, lider grupy Odkrywcy Lokalnej Historii. Według jego relacji rolnik z Korabiewic w zeszłym roku zdecydował się po raz pierwszy na orkę na łące, będącej do tej pory terenem zalewowym. Wówczas na głazie znajdującym się w ziemi złamał lemiesz od pługa. W tym roku przed rozpoczęciem prac polowych postanowił go wykopać. Pod płaskim głazem znalazł fragmenty naczyń i kości. Udawszy się na miejsce, stwierdził iż ma do czynienia z pochówkiem popielnicowych kultury łużyckiej sprzed ponad trzech tysięcy lat. Bezzwłocznie powiadomił Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Przybyli na miejsce archeolodzy będąc zaskoczonymi znaleziskiem, potwierdzili przypuszczenia pana Mikulskiego. Co więcej, niektóre fragmenty ceramiki zidentyfikowali jako należące do kultury pomorskiej i późniejszej przeworskiej. Nie wykluczają też, że znalezisko stanowi tylko fragment cmentarzyska, które znajduje się w tym miejscu.

Teren zabezpieczono, a zabytki przekazano do szczegółowej analizy. Zapewne w najbliższym czasie przeprowadzone zostaną tam badania archeologiczne.

Bibliografia:

Sensacyjne odkrycie sprzed trzech tysięcy lat, "Życie Żyrardowa" nr 17(3565) z dnia 11 maja 2021 r., s. 22

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz