Książę Witold jest znaną postacią w historii Polski i Litwy. Ambitny, często występował przeciwko królowi polskiemu a swemu stryjecznemu bratu, Władysławowi Jagielle, czyniąc nie małe zamieszanie w polityce obu państw. Poniżej pragnę zaprezentować kilka ciekawostek o tej postaci.
Wygląd Witolda
Nie istnieje żaden wiarygodny opis wyglądu księcia ani jego wizerunek. Co prawda Jan Długosz w swej Chronica Polonorum przedstawił go jako niskiego mężczyznę o delikatnej kobiecej urodzie (nie nosił brody a włosy sięgały mu do ramion) i krótszej lewej ręce, ale raczej nie było to zgodne z rzeczywistością. Albowiem w czasach Długosza popularne stawało się prezentowanie za pomocą cech wyglądu cech charakteru opisywanej osoby. Zatem jego naturalna ułomność szła w parze z takimi cechami charakteru jak trzeźwość, prawość, męstwo.
Z zachowanych wizerunków księcia istnieje jedynie jego pieczęć majestatyczna, ale więcej ma ona wspólnego z tradycją prezentowania władcy niż jego faktycznym wyglądem. Wszystkiego późniejsze portrety Witolda są tylko artystycznymi wyobrażeniami jego postaci.
Pieczęć majestatyczna Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Wielkiego |
Witold dwa razy został ochrzczony
Pogański książę Vytautas przyjął chrzest 21 października 1383 r. z rąk Krzyżaków w Tapiewie. Jego ojcem chrzestnym został Wigand bon Beldersheim, od którego przyjął chrześcijańskie imię.
Pobyt Witolda u Krzyżaków związany był z szukaniem przez niego schronienia u nich po ucieczce z niewoli w Krewie, w której przebywał wraz ze swym ojcem Kiejstutem po przegranej wojnie domowej z Jogaiłłą i Świdrygiełłą. Już wcześniej dostrzegał możliwości polityczne, jakie daje wejście do chrześcijańskiego świata. Wykorzystał więc nadająca się okazję do przyjęcia chrztu.
W niedługim czasie po tym wydarzeniu Witold powrócił na Litwę i przeszedł na prawosławie, przyjmując na chrzcie imię Aleksander. Ale już w 1386 r. powrócił do wiary katolickiej, podczas zaślubin Jagiełły i Jadwigi.
Książę Janusz I, goszcząc u siebie Witolda, ukradł mu jego ulubiony złoty kubek
Witold gościł u Janusza I, męża swej siostry Anny Danuty, dwukrotnie, w roku 1382 i 1389. Łączyły ich chłodne stosunki. Niemniej jednak Janusz I za każdym razem okazywał się niezbyt dobrym gospodarzem. Zwłaszcza podczas drugiej jego wizyty, podczas której ukradł swemu szwagrowi złoty kubek. Witold z pewnością na długo zapamiętał wizytę na dworze mazowieckiego księcia.
Witold był dwukrotnie żonaty
Pierwszą żoną Witolda była Anna, córka Światosława Iwanowicza z rodu Rurykowiczów. Małżeństwo to zostało zawarte pomiędzy 1370 a 1377 r. Z licznego potomstwa pary z imienia znana jest jedynie Zofia, która została wydana za mąż za wielkiego księcia moskiewskiego, Wasyla I.
Drugą żoną Witolda była Julianna Holszańska, bliska krewna zmarłej w 1418 r. Anny. Albowiem Julianna była córką lub wnuczką siostry swej poprzedniczki, Agrypiny. W świetle prawa kanonicznego nie mogli zawrzeć z tego powodu małżeństwa. Para nie otrzymała też odpowiedniej dyspensy papieskiej. Mimo to ślubu udzielił im biskup wrocławski, Jan Kropidło. Nie doczekali się wspólnego potomstwa.
Witold lubił grać w szachy
Książę litewski był miłośnikiem polowań i amatorem szachowych rozgrywek. Uważał jednak, że nie można na tę rozrywkę poświęcać zbyt wiele czasu, a w zasadzie go marnować, by nie zaniedbywać obowiązków państwowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz