W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

niedziela, 4 czerwca 2023

5 ciekawostek o Witoldzie, których możecie nie znać

Książę Witold jest znaną postacią w historii Polski i Litwy. Ambitny, często występował przeciwko królowi polskiemu a swemu stryjecznemu bratu, Władysławowi Jagielle, czyniąc nie małe zamieszanie w polityce obu państw. Poniżej pragnę zaprezentować kilka ciekawostek o tej postaci.


Wygląd Witolda

Nie istnieje żaden wiarygodny opis wyglądu księcia ani jego wizerunek. Co prawda Jan Długosz w swej Chronica Polonorum przedstawił go jako niskiego mężczyznę o delikatnej kobiecej urodzie (nie nosił brody a włosy sięgały mu do ramion) i krótszej lewej ręce, ale raczej nie było to zgodne z rzeczywistością. Albowiem w czasach Długosza popularne stawało się prezentowanie za pomocą cech wyglądu cech charakteru opisywanej osoby. Zatem jego naturalna ułomność szła w parze z takimi cechami charakteru jak trzeźwość, prawość, męstwo.

Z zachowanych wizerunków księcia istnieje jedynie jego pieczęć majestatyczna, ale więcej ma ona wspólnego z tradycją prezentowania władcy niż jego faktycznym wyglądem. Wszystkiego późniejsze portrety Witolda są tylko artystycznymi wyobrażeniami jego postaci.

Pieczęć majestatyczna Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda Wielkiego


Witold dwa razy został ochrzczony

Pogański książę Vytautas przyjął chrzest 21 października 1383 r. z rąk Krzyżaków w Tapiewie. Jego ojcem chrzestnym został Wigand bon Beldersheim, od którego przyjął chrześcijańskie imię.

Pobyt Witolda u Krzyżaków związany był z szukaniem przez niego schronienia u nich po ucieczce z niewoli w Krewie, w której przebywał wraz ze swym ojcem Kiejstutem po przegranej wojnie domowej z Jogaiłłą i Świdrygiełłą. Już wcześniej dostrzegał możliwości polityczne, jakie daje wejście do chrześcijańskiego świata. Wykorzystał więc nadająca się okazję do przyjęcia chrztu.

W niedługim czasie po tym wydarzeniu Witold powrócił na Litwę i przeszedł na prawosławie, przyjmując na chrzcie imię Aleksander. Ale już w 1386 r. powrócił do wiary katolickiej, podczas zaślubin Jagiełły i Jadwigi.


Książę Janusz I, goszcząc u siebie Witolda, ukradł mu jego ulubiony złoty kubek

Witold gościł u Janusza I, męża swej siostry Anny Danuty, dwukrotnie, w roku 1382 i 1389. Łączyły ich chłodne stosunki. Niemniej jednak Janusz I za każdym razem okazywał się niezbyt dobrym gospodarzem. Zwłaszcza podczas drugiej jego wizyty, podczas której ukradł swemu szwagrowi złoty kubek. Witold z pewnością na długo zapamiętał wizytę na dworze mazowieckiego księcia.


Witold był dwukrotnie żonaty

Pierwszą żoną Witolda była Anna, córka Światosława Iwanowicza z rodu Rurykowiczów. Małżeństwo to zostało zawarte pomiędzy 1370 a 1377 r. Z licznego potomstwa pary z imienia znana jest jedynie Zofia, która została wydana za mąż za wielkiego księcia moskiewskiego, Wasyla I.

Drugą żoną Witolda była Julianna Holszańska, bliska krewna zmarłej w 1418 r. Anny. Albowiem Julianna była córką lub wnuczką siostry swej poprzedniczki, Agrypiny. W świetle prawa kanonicznego nie mogli zawrzeć z tego powodu małżeństwa. Para nie otrzymała też odpowiedniej dyspensy papieskiej. Mimo to ślubu udzielił im biskup wrocławski, Jan Kropidło. Nie doczekali się wspólnego potomstwa.


Witold lubił grać w szachy

Książę litewski był miłośnikiem polowań i amatorem szachowych rozgrywek. Uważał jednak, że nie można na tę rozrywkę poświęcać zbyt wiele czasu, a w zasadzie go marnować, by nie zaniedbywać obowiązków państwowych.




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz