Nieczynny od dekady zabytkowy Dworzec Główny w Poznaniu czekał na remont. Zarząd PKP jednak podjął decyzję o jego rozbiórce, by dzięki temu zyskać miejsce na nowe tory KDP, które będą częścią infrastruktury CPK.
Budynek Dworca Głównego w Poznaniu/ fot. Bärbel Miemietz (CC0 1.0) |
Informację na temat planowanej rozbiórki dworca podała do publicznej wiadomości poznańska telewizja WTK. Jeszcze w 2020 r. władze Poznania podpisały z koleją list intencyjny odnośnie remontu zabytku i przywrócenia mu funkcji obsługi pasażerów. Obecnie, po kilkumiesięcznych negocjacjach z miastem, spółka PKP S. A. oficjalnie rozpatruje wniosek PKP PLK S. A. odnoszący się do przebudowy układu torowego w tym miejscu. Według doniesień wspomnianej telewizji będzie polegać ona na wyburzeniu zabytkowego dworca i wybudowaniu w tym miejscu torów kolei dużych prędkości łączących Poznań z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. Nad nimi wybudowano by nowy obiekt przeznaczony do obsługi pasażerów. Dodać należy, że w 2012 r. w sąsiedztwie omawianego dworca powstał obiekt do obsługi pasażerów mieszczący też galerię handlową, który krytykowany jest za brak funkcjonalności.
Dla "Architektura. Murator" wypowiedział się na ten temat architekt Stanisław Sipiński: "Historyczny dworzec w Poznaniu był częścią świetnie zaplanowanego założenia. Powstał jako tzw. obiekt przejazdowy, w zagłębieniu terenu, z reprezentacyjnym placem przed budynkiem. Jego rozbiórka, a potem ewentualna budowa nad torami nowego obiektu będzie nie tylko bardzo kosztowna, ale zaburzy też cały układ funkcjonalny tej części miasta. Nasza koncepcja z 2013 roku proponowała powrót do pierwotnego układu tego miejsca. Przed budynkiem, tu, gdzie dziś jest parking, przewidzieliśmy plac z zielenią i założeniem wodnym. Sam obiekt zostałby nabudowany, ale zachowałby centralną lokalizację holu, połączonego tunelem podziemnym z peronami. Oferowaliśmy projekt bezpłatnie czterem różnym dyrekcjom kolei, ale nie były zainteresowane".
Prezydent Poznania podkreśla natomiast, że stary dworzec był przeznaczony do obsługi 140-tys. miasta, które obecnie wraz miejscowościami przyległymi liczy 1 mln mieszkańców. Jego zdaniem nie da się przystosować starego budynku do nowych warunków.
W podobnym tonie wypowiada się rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Podkreśla, że wariant inwestorski 155-kilometrowego odcinka KDP, łączącego Poznań z Sieradzem i Kaliszem, został ogłoszony w maju a spółka CPK nie odpowiada za modernizację i przebudowę dworca Poznań Główny.
Kartka pocztowa z 1940 r. ze zdjęciem budynku Dworca Głównego w Poznaniu wydana przez Kunsthandlung des Ostens L.Denecke (Domena Publiczna) |
Budynek dworca wybudowano w latach 1874-79, a prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1906 r. Pierwszy remont przeprowadzono w 1929 r. W kwietniu 1944 r. został zbombardowany przez aliantów a potem jeszcze w 1945 r. podczas bitwy o Poznań. Budynek odbudowano tuż po wojnie, w latach 1946-49. Pierwszy remont trwał w latach 1961-76. Od 2013 r. obiekt jest zamknięty.
Zobacz też Zabytki zagrożone zniszczeniem przez budowę CPK, KDP, AOW
Dla niewtajemniczonych: Centralny Port Komunikacyjny, integrujący transport lotniczy, drogowy i kolejowy, ma powstać na terenie Gminy Baranów koło Żyrardowa i Sochaczewa. Jest to teren rolniczy z ziemiami uprawnymi I i II klasy, jednymi z najżyźniejszych w skali kraju. Są to jednocześnie tereny cenne przyrodniczo. Planowane lotnisko aktualnie ma powstać do 2028 r. Koszt inwestycji szacowany jest aktualnie na ok. 40 mld zł. Spółka odpowiadająca za jego budowę jest finansowana wyłącznie środkami pochodzącymi ze Skarbu Państwa. Inwestycji towarzyszyć będzie budowa nowych linii kolei dużych prędkości (KDP) w całym kraju.
W kontekście tej inwestycji uchwalane jest prawo ułatwiające jej realizację. Obecnie w Sejmie trwają prace nad tzw. lex knebel (link do przykładowego artykułu).
Źródło:
Dworzec w Poznaniu do wyburzenia. CPK przekonuje o zasadności decyzji, „PortalSamorządowy.pl” z dnia 7 sierpnia 2023 r., https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/dworzec-w-poznaniu-do-wyburzenia-cpk-przekonuje-o-zasadnosci-decyzji (dostęp 10 sierpnia 2023 r.)
Żylski T., Co ze starym dworcem w Poznaniu?, „Architektura. Murator” z dnia 3 sierpnia 2023 r., https://architektura.muratorplus.pl/wydarzenia/stary-dworzec-pkp-w-poznaniu-do-rozbiorki-w-miejscu-zabytku-powstana-tory-aa-BcUM-65H5-2GMB.html (dostęp 10 sierpnia 2023 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz