Zamek w Kończycach Małych jest jednym z trzech nad rzeką Piotrówką. Można oczywiście odwiedzić wszystkie jednego dnia lub każdy osobno w różnym czasie.
"Cieszyński Wawel" |
Kończyce Małe lokowane były najprawdopodobniej pod koniec XIII w. na prawie niemieckim. Zresztą pierwszymi jej mieszkańcami była ludność niemiecka. Natomiast pierwsza wzmianka o nich pochodzi z 1305 r.
Symbolem miejscowości jest zamek nazywany "Cieszyńskim Wawelem" ze względu na arkadowy dziedziniec. Wzniesiono go w XV w. z inicjatywy rodu Golasowskich w miejscu istniejącego tu drewnianego dworu.
W 1538 r. został zakupiony przez ród Czelów h. Kościesza z Czechowic.
Z inicjatywy Piotra Czelo i jego małżonki Katarzyny z Sedlnickich został przebudowany w stylu renesansowym. Stał się wówczas budowlą czworoboczną z wewnętrznym arkadowym kwadratowym dziedzińcem. 1657 r. zamek przeszedł na własność Pełków h. Pogonia. W XVIII w. dokonali jego kolejnej przebudowy. Zniknęła wtedy fosa otaczająca zamek oraz rozebrano most zwodzony.
W latach 1837-1945 pozostawał własnością chłopskiej rodziny Folwarcznych, która dorobiła się majątku na dostawach dla wojska w czasie wojen napoleońskich.
Po II wojnie przeszedł na własność skarbu państwa.
Od tego czasu był remontowany dwukrotnie, najpierw w latach 1956-57 i 1993-1995. Obecnie pozostaje w zarządzie Gminy Zebrzydowice.
Widok na jezioro, nad którym położony jest zamek. W tle widoczna wieża kościoła pw. Narodzenia NMP z 1713 r., który od 1999 r. jest jednocześnie Sanktuarium Matki Boskiej Kończyckiej.
Zabytkowy cmentarz przy kościele
Ciekawostką jest, iż w Kończycach Małych poległ i został pochowany Cezary Haller - brat słynnego generała Józefa Hallera. Stało się to 26 stycznia 1919 r. podczas starcia polskiego oddziału z trzema czechosłowackimi pułkami. W tamtym czasie trwała tzw. wojna siedmiodniowa o tereny Śląska Cieszyńskiego.
Atrakcje i zalety:
- Zabytki architektury obronnej - "Cieszyński Wawel", a w nim izba regionalna
- Zabytki architektury sakralnej, w tym drewnianej w okolicy
- Trasy rowerowe:
a) żółta nr 259, od Kaczyc przez Kończyce W. i M. do Kaczyc (19,5 km)
b) zielona nr 13, od Rybnika przez Jastrzębie Zdrój do Ustronia (82 km)
c) Szlak Zamków nad Piotrówką, od Kończyc Wielkich przez Marklowice, Skrbeńsko do Gołkowic (25 km)
b) zielona nr 13, od Rybnika przez Jastrzębie Zdrój do Ustronia (82 km)
c) Szlak Zamków nad Piotrówką, od Kończyc Wielkich przez Marklowice, Skrbeńsko do Gołkowic (25 km)
Wady:
- nieczynna na zamku gospoda, zresztą w najbliższej okolicy brak jest lokalów gastronomicznych
- wizyta w izbie regionalnej możliwa po wcześniejszym umówieniu, raczej w tygodniu niż w weekend. Trzeba szukać informacji w internecie
- niby na zamku jest hotel, ale brak jest informacji o możliwości rezerwacji noclegu i cennika
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz