Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

sobota, 9 listopada 2019

Pułapki pradziejowych myśliwych pełne mamucich kości

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku poinformowali o swoich wynikach 10-letnich badań nad odkrytymi pułapkami na mamuty w miejscowości Tultepec.

Wiek obu odkrytych pułapek szacuje się na 15 tys. lat. Miały głębokość 170 cm i średnicę 25 m i pionowe ściany uniemożliwiające ucieczkę. Znajdowały się w nich szczątki należące do co najmniej 14 mamutów.
Archeolodzy sądzą, że umieszczone blisko siebie pułapki pozwalały na większe prawdopodobieństwo zagonienia w nie zwierzęcia przez grupy myśliwych liczące od 20 do 30 osób. W trakcie polowania wykorzystywano pochodnie by płoszyć lub bronić się przed zwierzętami, które bały się ognia. Gdy zwierzę wpadało w pułapkę było zabijane i ćwiartowane, a specjalne urządzenia znajdujące się w pobliżu ułatwiały transport mięsa do obozowiska.
Z badań wynika też, prehistoryczni ludzie otaczali szacunkiem zwierzęta, na które polowali. Wnioskować można o tym z ułożenia kości jednego z mamutów. Znajdowały się na nim zagojone ślady po doznanych ranach, co oznacza, że ten konkretny osobnik był wielokrotnym celem myśliwych. Gdy wreszcie nie zdołał ujść przed myśliwymi, jego kości zostały później uroczyście złożone. Ćwiartowaniu zwierzyny towarzyszyły poza tym rytuały, o czym mogą świadczyć oznaczone prawe łopatki.
Planowane są dalsze badania w okolicy w celu odkrycia innych pułapek a także domniemanego obozowiska myśliwych.

Istnienie takich pułapek nasuwa podobieństwa do urwisk używanych jeszcze w XIX w. przez Indian w Ameryce Północnej, a polujących na bizony. Najsłynniejsze z nich nosi nazwę "Bizonia skocznia zmiażdżonej głowy" na terenie Kanady u stóp Gór Skalistych.


Bibliografia:

M. Błoński, Archeolodzy znaleźli pułapki pełne kości mamutów, "KopalniaWiedzy.pl" z dnia 7 listopada 2019 r.), https://kopalniawiedzy.pl/Meksyk-pulapka-mamut-kosc,30992?fbclid=IwAR0kf2XXgsiWLY6Tq4P6gwdg206tBgNSMD62TJ_otYawbsfTVym8lC1NIgo (dostęp 10 listopada 2019 r.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz