W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

środa, 15 stycznia 2020

Nowe ustalenia w kwestii kolonizacji Wysp Karaibskich w czasach prekolumbijskich

Krzysztof Kolumb w 1492 r. wyruszył na poszukiwanie nowej drogi morskiej do Indii. Gdy wylądował na nieznanym sobie lądzie (czyli obecnej wyspie San Salvador w archipelagu Bahamów), był uroczyście witany przez rdzennych mieszkańców - Arawaków. W pamiętniku zapisał, że często jego załoga była nękana przez wojowników-maruderów z innego plemienia zwanego Karaibami, którzy byli w jego opinii kanibalami.

Mapa Karaibów (żródło: Wikipedia)
W ostatnich latach kontestowano te doniesienia. Plemię Karaibów, wywodziło się z terenów Ameryki Południowej, z północno-zachodniej części Amazonii i skolonizowali częściowo wyspy karaibskie. Jednak naukowcy uważali, że nie dotarli do wysp Bahama, na których Kolumb miał ich rzekomo spotkać, ponieważ nie było na to dowodów w postaci znalezisk archeologicznych.


Kanibale wg Theodora de Bry (1528-1598)
(źródło: Wikimedia, Domena Publiczna)
Uczeni William Keegan z Muzeum Historii Naturalnej Florydy oraz Ann Ross z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej poddali badaniom 103 czaszki, które znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na Karaibach, Florydzie i Panamie, a datowanych na okres od 800 r, n. e. do 1542 r.. Doszli do wniosku, że Karaibowie dotarli na Bahama już ok. 1000 r., co potwierdza doniesienia Kolumba o ich obecności w tamtym rejonie.



Bibliografia:

1. New Thoughts on the Colonization of the Caribbean, "Archaeology" z dnia 14 stycznia 2020 r., https://www.archaeology.org/news/8353-200114-bahamas-carib-skulls (dostęp 15 stycznia 2020 r.).

2. Spector B., Columbus' Claims of Cannibal Raids May Have Been True After All, "Live Science" z dnia 13 stycznia 2020 r., https://www.livescience.com/are-columbus-carib-cannibal-claims-true.html (dostęp 15 stycznia 2020 r.).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz