Tikal to ruiny majańskiego miasta znajdującego się w Gwatemali. Zostały one odkryte pod koniec XVII w. przez hiszpańskich misjonarzy. Od ok. 100 lat archeolodzy zastanawiali się, czemu miasto zostało opuszczone ok. X w. Zwłaszcza, że ziemie w tym rejonie należały do żyznych gleb wulkanicznych.
Wielki Plac i Świątynia I w Tikal / fot. Mundo Maja, CC -BY-SA 4.0 |
Naukowcy z University of Cincinnati badając 10 zbiorników wodnych w potężnej majańskiej twierdzy, Tikal, stwierdzili ich znaczne zanieczyszczenie rtęcią i sinicami. Jak to możliwe? Rtęć w postaci siarczku rtęci znajdowała się w minerale cynobrze, z którego wyrabiano czerwony barwnik wykorzystywany głównie w dekoracji naczyń ceramicznych i budynków. Pozyskiwano go z pobliskiej wulkanicznej Formacji Wszystkich Świętych. Rtęć wymywana z budynków przez deszcze, dostawała się do zbiorników z wodami pitnymi, w których gromadziła się na dnie przez lata z innymi osadami.
W osadach ze zbiorników z znajdujących się przy pałacu i świątyni natrafiono na ślady cyjanobakterii. Spożycie tak zanieczyszczonej wody, nawet przegotowanej, groziło zatruciem, gdyż cyjanobakterie wytwarzają toksyczne związki chemiczne. Na powierzchni tych zbiorników musiały występować zakwity nie zachęcające do spożycia z nich wody. W innych zbiornikach poziom zanieczyszczenia wg naukowców był nieco niższy.
Majowie bez wątpienia mieli problem z dostępem do świeżej wody, zwłaszcza że tylko w krótkim okresie w ciągu roku występowały deszcze. Dlatego zbiorniki wodne odgrywały tak ważną rolę, a władcy pozostawali w specjalnych związkach z bogami deszczu.
Bibliografia:
Błoński M., Majowie opuścili potężne Tikal, gdyż zanieczyśczyli zbiorniki wody rtęcią?, "Kopalniawiedzy.pl" z dnia 29 czerwca 2020 r., https://kopalniawiedzy.pl/Tikal-Majowie-zbiornik-wody-rtec-sinice-cyjanobakterie,32261 (dostęp: 30 czerwca 2020 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz