Gen bólu odziedziczyliśmy po neandertalczykach

Nie od dziś wiadomo, że homo sapiens i neandertalczycy się krzyżowali. Ok. 2% DNA w genomie współczesnych ludzi odziedziczone jest właśnie po naszych wymarłych kuzynach, a coraz nowsze metody badań pozwalają na jego lepsze identyfikowanie.



Rekonstrukcja neandertalczyka z 1888 wg Hermanna Schaaffhausena / Domena Publiczna


Genetycy ewolucyjni, Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku i Hugo Zeberg z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, "wzięli pod lupę" fragmenty kodu DNA neandertalczyków, o których wiadomo było, że odgrywają pewną rolę w odczuwaniu bólu. Odczytali oni sekwencję neandertalskiej wersji genu odpowiedzialnej za tworzenie białka Nav1.7 odpowiedzialnego za większe odczuwanie bólu. Dzięki mutacji gen ten łatwiej się uruchamia, w efekcie czego częściej i dłużej odczuwany jest ból. Mimo iż odziedziczona mutacja rzadko występuje u współczesnych ludzi (u ok. 0,4% populacji), to przypuszcza się iż u neandertalczyków była powszechna.

Mutacja ta była zapewne lepszą adaptacją do życia w nieprzyjaznym środowisku. Pojawiający się ból pozwalał lepiej identyfikować urazy czy unikać niemiłych konsekwencji infekcji zęba.

Bibliografia:

1. How Did Neanderthals Experience Pain?, "Archaeology.com" z 27 lipca 2020 r.,  https://www.archaeology.org/news/8881-200727-neanderthal-genome-pain (dostęp 28 lipca 2020 r.)

2. Sochaczewski J., Genetyczny "spadek" po neandertalczykach wpływa na odczuwanie bólu, "Focus.pl" z dnia 27 lipca 2020 r., https://www.focus.pl/artykul/genetyczny-spadek-po-neandertalczykach-wplywa-na-odczuwanie-bolu (dostęp 28 lipca 2020 r.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica na dziś: 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i 55. gen. Władysława Andersa

95-lecie kobiet w Policji Państwowej

Rocznica na dziś: pierwsza wzmianka o Kaszubach

To była jedyna kobieta wśród cichociemnych

Nowe badania człowieka z Altamury

Rocznica na dziś: przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy

Początek Nowego Roku w dawnych wiekach czyli co kraj to inny dzień