W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

czwartek, 11 listopada 2021

11 listopada - Święto Niepodległości

Tradycja obchodzenia Święta Niepodległości sięga czasów II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy jego państwowe obchody odbyły się w 1937 r. Jak doszło zatem do wybrania tego dnia?

Przez 18 lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada odbywały się nieformalne obchody tego święta w postaci wojskowych defilad. Przyczyna była prosta - piłsudczycy nie byli u władzy i nie mogli wybrać jakiejkolwiek rocznicy związanej z działalnością Józefa Piłsudskiego. Dlatego do 1926 r. niepodległość świętowano 3 maja zgodnie z uchwałą z 1919 r.

 Dopiero w okólniku Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego z 8 listopada 1926 r.  ogłoszono, iż 11 listopada jest dniem wolnym od pracy w administracji rządowej. Natomiast w 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało ten dzień za wolny od nauki w celu patriotycznego usposabiania młodzieży.

Dopiero 23 kwietnia 1937 r. ustawowo wprowadzono dzień 11 listopada jako oficjalne Święto Niepodległości.


Natomiast 7grudnia tego samego roku minster spraw wewnętrznych gen. bryg. Felicjan Sławoj Składkowski ustanowił dzień 11 listopada świętem Policji Państwowej.


Obchody Święta Policji Państwowej w Krakowie. Na fotografii uwieczniono kompanię honorową, biorącą udział w nabożeństwie za poległych policjantów odprawionym w kościele św. Anny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz