Tradycja obchodzenia Święta Niepodległości sięga czasów II Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy jego państwowe obchody odbyły się w 1937 r. Jak doszło zatem do wybrania tego dnia?
Przez 18 lat od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada odbywały się nieformalne obchody tego święta w postaci wojskowych defilad. Przyczyna była prosta - piłsudczycy nie byli u władzy i nie mogli wybrać jakiejkolwiek rocznicy związanej z działalnością Józefa Piłsudskiego. Dlatego do 1926 r. niepodległość świętowano 3 maja zgodnie z uchwałą z 1919 r.
Dopiero w okólniku Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego z 8 listopada 1926 r. ogłoszono, iż 11 listopada jest dniem wolnym od pracy w administracji rządowej. Natomiast w 1932 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało ten dzień za wolny od nauki w celu patriotycznego usposabiania młodzieży.
Dopiero 23 kwietnia 1937 r. ustawowo wprowadzono dzień 11 listopada jako oficjalne Święto Niepodległości.
Obchody Święta Policji Państwowej w Krakowie. Na fotografii uwieczniono kompanię honorową, biorącą udział w nabożeństwie za poległych policjantów odprawionym w kościele św. Anny |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz