W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

czwartek, 10 lutego 2022

Odkryty płód w egipskiej mumii był tylko efektem wyobraźni?

Od kwietnia ubiegłego roku wśród egiptologów wrze z powodu odkrytego płodu we wnętrzu mumii kobiety. Amerykańska radiolog, Sarah Saleem, uważa że odkrycie to jest tylko wytworem wyobraźni polskich badaczy.

Niedawno świat obiegła informacja o pierwszej zidentyfikowanej mumii ciężarnej kobiety. Odkrycia dokonali badacze z Warsaw Mummy Project, którzy prześwietlali za pomocą rentgena mumię przechowywaną w depozycie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Stwierdzili wówczas, że w jej wnętrzu znajduje się 26-30 tygodniowy płód, którego nie usunięto przy balsamowania a dzięki kwaśnemu środowiskowi, podobnym do weków w kiszonkami, zachował się.



 
Do tej kwestii krytycznie podeszła Sarah Saleem, uznana amerykańska radiolog, mająca doświadczenie w badaniu egipskich mumii. Swe stanowisko opublikowała na łamach Journal Archaeological of Science.

Przede wszystkim zwróciła uwagę na wygląd płodu. Jego struktura jest zbyt gęsta jak na tkanki miękkie. Poza tym nie widać kości czaszki i długich, które już powinny być widoczne. W dodatku główka jest zbyt okrągła - w przypadku dzieci, ze względu na brak trwałego połączenia między kośćmi czaszki, główka powinna być zapadnięta.

Badacze z Warsaw Mummy Project częściowo odnieśli się do zarzutów. Uznali jednak, iż jeżeli coś wygląda jak płód to nim z pewnością jest. Nie wzięli pod uwagę, że porównywanie warunków, które pozwoliły na jego zachowanie, z tymi panującymi w bagnach czy wekach z kiszonkami mija się z celem. Badana mumia nie rozkładała się naturalnie i  była poddana balsamowaniu i nie trzymano jej w kwaśnym środowisku, a mumie z bagien przebywały w nich setki a nawet tysiące lat (dlatego możliwe było u nich rozpuszczenie kości). Dodatkowo trudno sobie wyobrazić, że balsamisci usuwając wnętrzności, w tym macicę, specjalnie na powrót umieścili płód na właściwym miejscu i poddali go działaniu natronu.

Jedynym wyjściem z sytuacji jest mechaniczne zajrzenie do wnętrza mumii. To rozstrzygnęło by kwestię, czy jest to w rzeczywistości płód czy tylko zwykłe zawiniątko z wnętrznościami.

Bibliografia:

Sołtysiak A., Mumia z kiszonym płodem: kolejny przykład myślenia życzeniowego, "Archeowieści.pl" z dnia 10 lutego 2022 r., https://archeowiesci.pl/mumia-z-kiszonym-plodem/ (dostęp 10 luty 2022 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz