W węgierskim mieście Jaszsag archeolodzy odkryli nienaruszony pochówek medyka z I w. n. e. Miał on bogate wyposażenie grobowe, unikatowe w skali światowej.
Zespół węgierskich archeologów z Uniwersytetu Loranda Eotvosa i Muzeum Jasz prowadzi badania w komitacie Jasz-Nagykun-Szolnok od ubiegłego roku. Na stanowisku zidentyfikowano nekropolię Awarów, którzy przybyli na te tereny w VII w. oraz jeden wcześniejszy pochówek z okresu rzymskiego.
Pod stopami interesującego tu pochówku mężczyzny umieszczone były dwie drewniane skrzynki. Ich zawartość stanowiły bogato wykonane przyrządy chirurgiczne: szczypce, igły, kleszcze, skalpele oraz pozostałości ówczesnych lekarstw. Skalpele były wykonane ze stopu miedzi, ozdobione srebrem i posiadały wymienne ostrza.
Narzędzia te prezentują najwyższą jakość wykonania na tle epoki, w której powstały. Podobna, jedyna tego typu apteczka jak dotąd znana była z Pompejów - jednego z najbogatszych miast Imperium Rzymskiego.
Poza tym na kolanie zmarłego znajdował się kamień, służący najprawdopodobniej do rozcierania składników na lekarstwa.
Można snuć różne przypuszczenia co do obecności medyka na tym terenie. Mógł przybyć tu wraz z rzymskimi legionami albo po prostu sam w celu uzdrowienia miejscowego przywódcy.
Po przebadaniu szczątków mężczyzny stwierdzono, iż zmarł z przyczyn naturalnych w wieku ok. 50-60 lat. Planowane są jeszcze badania izotopowe szkieletu w celu ustalenia pochodzenia medyka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz