W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

poniedziałek, 18 września 2023

Po 30 latach wznowiono badania na pradziejowym stanowisku w Zwoleniu

W Zwoleniu w l. 80. ubiegłego wieku archeolodzy natrafili na pozostałości po działalności neandertalczyków. Badania wznowiono w celu uzyskania nowych danych na ten temat.



Stanowisko ze śladami działalności neandertalczyków w Zwoleniu jest najdalej wysuniętym tego typu stanowiskiem na północ, jeżeli chodzi o teren Polski. Jest o tyle wyjątkowe, że jest jednym z nielicznych otwartych stanowisk, na którym zachował się materiał organiczny. Badania na nim prowadzą archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego, Instytutu Archeologii UW i Instytutu Archeologii UWr pod kierunkiem dr Witolda Grużdzia z PMA.



Badacze zamierzają lepiej poznać życie codzienne neandertalczyka i doprecyzować okres jego działalności w dolinie Zwoleńki, który poprzednio ustalono na 80-65 tys. lat temu. W tym celu przeprowadzone zostanie badanie C¹⁴ na odkrytych fragmentach zwierzęcych kości (o ile zawierają jeszcze kolagen). Ma zostać również zastosowane w przyszłości datowanie OSL na podstawie pobranych próbek sedymentów.


W obecnym sezonie wykopaliskowym znaleziono narzędzia z krzemienia czekoladowego, który występuje 30-40 km od omawianego stanowiska. Poza tym neandertalczycy wykonywali narzędzia z lokalnego surowca. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz