Odnaleziono sztandar 68 PP. Przeleżał ukryty w kance na mleko 86 lat

9 marca Polskę obiegła informacja o odnalezieniu sztandaru 37 Pułku Piechoty 
okolicach Iłowa k/ Sochaczewa. Podczas oględzin znaleziska okazało się jednak, że należał do 68 Pułku Piechoty, który stacjonował przed wojną we Wrześni. Oddział walczył we wrześniu 1939 r. w bitwie nad Bzurą.



Schowany w kance na mleko, przeleżał w ziemi pod gospodarskim złomem 86 lat. Odnaleziony został przez członków Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii. Początkowo uważano, iż mógł być to sztandar 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty im. księcia Józefa Poniatowskiego. Przekazano go do Muzeum Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Ze względu na zły stan zachowania (mocno skorodowana kanka nie chroniła tkaniny przed wilgocią) w Muzeum Wojska Polskiego w Pracowni Konserwacji Tkanin podjęto pilne prace ratunkowe.

Sztandar uroczyście został wręczony pułkowi przez prezydenta Ignacego Mościckiego 28 mają 1928 r. Ufundowany został natomiast przez mieszkańców powiatów wrzesińskiego, konińskiego, kolskiego, słupeckiego oraz miasta Wrześni.

68 PP walczył we wrześniu nad Bzurą w strukturach 17 DP, w dniach 9-16 września 1939 r. Podczas marszu ku przeprawom przez Bzurę 17 września, rozbiło ją lotnictwo nieprzyjaciela. Nocą udało się przedostać ocalałym oddziałom przez rzekę i maszerować dalej przez Puszczę Kampinowską. Zostały jednak całkiem rozbite pod Łomiankami.

Właśnie po przegranej bitwie nad Bzurą pieczę nad sztandarem powierzono st. sier. Józefowi Kowalińskiemu z kompanii gospodarczej 68 PP. Ten wraz z oficerem pocztu por. rez. Franciszkiem Jaworowskim i nieznanym szeregowcem mieli zakopać skrzynię ze sztandarem i z kasą pułkową w pobliżu leśniczówki w Budach Starych.
W 1940 r. Niemcy przeszukiwali teren bitwy szukając uzbrojenia. Po wojnie w 1967 r. teren ten przeszukiwało trzech kombatantów. Nie odnaleziono wówczas sztandaru.

W 1977 r. uczeń jednej ze szkół podstawowych w Sochaczewie, Marek Buczkowski, znalazł w jednym z okopów miejscowości Rokicina Iłowska orła od sztandaru 68 PP. Orzeł ten został przekazany do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.


Bibliografia:

Satyra K., Opowieści wrześniowych sztandarów, Warszawa 1990

Strona w mediach społecznościowy Muzeum Wojska Polskiego



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica na dziś: 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i 55. gen. Władysława Andersa

95-lecie kobiet w Policji Państwowej

Rocznica na dziś: pierwsza wzmianka o Kaszubach

To była jedyna kobieta wśród cichociemnych

Nowe badania człowieka z Altamury

Rocznica na dziś: przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy

Początek Nowego Roku w dawnych wiekach czyli co kraj to inny dzień