W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

wtorek, 30 lipca 2019

W Tatrach po raz pierwszy znaleziono ślady działalności człowieka sprzed 15-14 tys. lat

Pracujący w Jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich polsko-słowacki zespół archeologów odkrył pradziejowe ślady działalności człowieka. Dotąd podejmowane wcześniej próby w tym kierunku nie przynosiły rezultatów. Dlatego jest to przełomowe odkrycie.

File:Jaskinia nad Huczawa.jpg
Il. 1 Jaskinia nad Huczawą / fot. Rafik k / CC-BY-SA-4.0.3.0.2.5.2.0.1.0

W jaskini znajdowało się obozowisko lub miejsce obrzędowe, należące do przedstawicieli paleolitycznej kultury magdaleńskiej. Ta znana jest głównie z naskalnych malowideł, z których najsłynniejsze znajdują się w jaskini Lascaux we Francji. Surowce, z których wykonano narzędzia znalezione w jaskini, pochodzą z różnych części Europy, np. krzemień jurajski z okolic Krakowa, minerały z Moraw i środkowej Słowacji.
Poza tym znaleziono fragmenty naczyń z XV-XVI w. oraz monety w okresu II wojny światowej.

Pobrane próbki geologiczne i faunistyczne pozwolą na poznanie ówczesnego środowiska.

Badania przeprowadzono pod kierunkiem prof. Pawła Valde-Nowaka z Uniwersytyetu Jagiellońskiego i Mariana Sojaka z ze Słowackiej Akademii Nauk, w ramach projektu "Paleolityczne miejsce obrzędowe w Jaskini w Obłazowej" finansowanego z grantu Narodowego Centrum Nauki.

Bibliografia:

Bafia S., Archeolodzy odkryli ślady osadnictwa prehistorycznego w Tatrach, "Polska Agencja Prasowa" z dnia 26 lipca 2019 r., https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C489013%2Carcheolodzy-odkryli-slady-osadnictwa-prehistorycznego-w-tatrach.html (dostęp 30 lipca 2019 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz