Złoty "skarb z Kuźnicy Głogowskiej"



Skarb odkryto w kwietniu, ale dopiero teraz podano tę informację do publicznej wiadomości w obawie przed zniszczeniem stanowiska archeologicznego przez poszukiwaczy-amatorów. Podczas wykopalisk nic więcej nie znaleziono.


Il. 1 Jedna z bransolet ze Skarbu z Krobowa w pow. grójeckim odkrytym w 1970 r.
(fot. Maciej Szczepańczyk / CCBY-SA 3.0)
Skarb znaleziono przypadkowo, a osoba która tego dokonała powiadomiła Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. W dowód uznania WUOZ wystąpił do MKiDN o przyznanie znalazcy nagrody 

Na skarb składają się dwie złote bransolety wykonane z podwójnego drutu o grubości 1 mm i przekroju okrągłym lub owalnym. Z jednej strony drut skręcono i ułożono w siedem pętelek. To sprawia, skarb nie ma żadnych analogii, choć znane są podobne złote znaleziska przypisywane kulturze łużyckiej: z Eberswalde w Niemczech Wsch. datowane na IX w. p. n. e. oraz mniejszych rozmiarów bransolety datowane na okres halsztacki znalezione w Wicinie w Lubuskiem.

Bibliografia:
Rynkiewicz M., Lubuskie/ Odnaleziono złoty skarb z okresu kultury łużyckiej, "Nauka w Polsce" z dnia 12 lipca 2019 r., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77867%2Clubuskie-odnaleziono-zloty-skarb-z-okresy-kultury-luzyckiej.html (dostęp 17 lipca 2019 r.)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica na dziś: 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i 55. gen. Władysława Andersa

Rocznica na dziś: pierwsza wzmianka o Kaszubach

To była jedyna kobieta wśród cichociemnych

"Archeologiczny Atlas Małopolski" to nowy portal Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Rocznica na dziś: przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy

Twarz wyrzeźbiona na elemencie wału obronnego znaleziona w Jeziorze Lednickim

95-lecie kobiet w Policji Państwowej