W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

środa, 21 sierpnia 2019

"Trzeci wymiar archeologii" - wystawa polskich archeologów pracujących na Wyspie Wielkanocnej

Do 9 listopada w państwowym muzeum MAPSE na Wyspie Wielkanocnej można zwiedzać wystawę przygotowaną przez polskich archeologów "Trzeci wymiar archeologii". Jest ona prezentacją wyników prac prowadzonych na Wyspie, od 2001 r. przez światowej sławy speleologa Andrzeja Ciszewskiego i od 2009 r. dr. Macieja Sobczyka z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.

Il. 1 Posągi z Wyspy Wielkanocnej (fot. Aurbina / domena publiczna)

Poza nielicznymi wyjątkami, wystawa ma charakter multimedialny i interaktywny. Prezentuje nowoczesne, nieinwazyjne metody badań archeologicznych: trójwymiarowe skanowanie, lotnicze skanowanie laserowe. Największą atrakcją jest możliwość wirtualnego spaceru po jaskini Ana Kai Tangata, w której znajdują się malowidła naskalne. Jaskinia ta jest zamknięta dla zwiedzających ze względu na ryzyko jej zawalenia. To jednocześnie uświadamia, w jak niebezpiecznych warunkach muszą niekiedy pracować naukowcy. Na wystawie znalazło się siedem kopii eksponatów wydrukowanych techniką 3D, które można wziąć do ręki, oraz kilka oryginalnych artefaktów.

Kto wie, może ta czasowa wystawa zawita również w Polsce?

Bibliografia:

Zdziebłowski S., Polscy archeolodzy pracujący na Wyspie /wielkanocnej prezentują swoje osiągnięcia, "Dzieje.pl" z 21 sierpnia 2019 r., https://dzieje.pl/edukacja/polscy-archeolodzy-pracujacy-na-wyspie-wielkanocnej-prezentuja-swoje-osiagniecia (dostęp 21 sierpnia 2019 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz