Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

niedziela, 4 sierpnia 2019

Tzw. "rondel" z Jeziora Sowica

Już kilka lat temu archeolodzy na obiekt zlokalizowany na wyspie na Jeziorze Sowica (woj. pomorskie) dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS). Wstępnie określono, że mogą to być pozostałości po średniowiecznym grodzisku.
Po dokładniejszych badaniach metodą geofizyczną oraz analizie zdjęć wykonanych z drona ruszyły prace wykopaliskowe, które niedawno się zakończyły. Pierwotnie budowlę składającą się z trzech koncentrycznych fos i dwóch wałów wzniesiono na planie spłaszczonego owalu 90x70 m.
Badania archeologiczne prowadzone pod kierunkiem Kamila Rabiegi z IA UKSW wykazały, iż budowla pochodziła z V w. p. n. e. i została wzniesiona przez społeczność kultury łużyckiej. Wewnątrz jednej z fos natrafiono na pozostałości drewnianej konstrukcji wzniesionej na drewnianych palach.
File:Museum Quintana - Unternberg 1.jpg
Il. 1.Rekonstrukcja drewnianego neolitycznego wału z ok. 4840-4590 p. n. e. z Künzing-Unternberg / fot. Wolfgang Sauber / CC BY SA 3.0.2.5.2.0.1.0. / Wikimedia Commons
Budowla na wyspie z Jeziora Sowica nie jest unikatem. W ostatnich latach na terenie Warmii i Mazur odkryto 10 jej podobnych. Wszystkie miały zbliżone wymiary i zostały wzniesione na podmokłym terenie. Analogiczne budowle wznoszono już we wczesnej epoce żelaza na terenie Europy Zachodniej (w tym na obszarze zachodniej Polski). Określa się je mianem "rondel". Jest wielce prawdopodobne, że pełniły funkcje kultowe. Te z terenu Warmii i Mazur mogą być ich dalekim echem.

Bibliografia:
Zdziebłowski S., Co tak naprawdę odkryto na wyspie jeziora Sowica?, "Nauka w Polsce" z 2 sierpnia 2019 r., http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78123%2Cpomorskie-przebadalno-duza-budowle-sprzed-25-tys-lat-na-wyspie-jeziora (dostęp 4 sierpnia 2019 r.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz