Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

środa, 1 listopada 2023

Pomnik II Wojny Światowej w Hrabyné - oddział Śląskiego Muzeum Ziemskiego

Nowocześnie zorganizowane Muzeum, interesująco prezentujące udział czechosłowackich żołnierzy w II wojnie światowej. Obowiązkowy punkt wycieczek dla miłośników historii tego okresu.



Budynek Pomnika Narodowego II Wojny Światowej na obszarze Republiki Czeskiej do 2000 r. nosił nazwę Pomnika Operacji Ostrawskiej. Wzniesiono go w latach 1976-1980. Od 1992 r. jest częścią Ślaskiego Muzeum Ziemskiego. 
Na terenie Muzeum znajduje się symboliczny cmentarz z nazwiskami 13 tys. poległych żołnierzy Armii Czerwonej poległych na drugowojennych frontach oraz mieszkańców Śląska i Moraw Północnych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych.

Sala Pamięci

W Muzeum prezentowana jest ekspozycja Czas zagłady i nadziei podzielona tematycznie na kilka części. Sala Pamięci jest sercem Muzeum. Relief "Wam podziękowanie" stworzył Stanisław Hanzik w 1979 r. Uwagę przyciąga urna z ziemią z 26. miejsc uświęconych krwią poległych żołnierzy czechosłowackich w czasie II wojny światowej.

Makieta umocnień 1:1 z 1937 r., jeż przeciwczołgowy, skrzynie jakie miał na wyposażeniu każdy żołnierz.






Żołnierz Legii Cudzoziemskiej. Przy niektórych mundurach zwracały uwagę repliki butów, których nie zabarwiono na czarno.






Gipsowe modele dzieci, które służyły do odlewu brązowego Pomnika dziecięcych ofiar wojny w Lidicach, które zginęły w obozie koncentracyjnym w Chełmnie nad Nerem. Jego autorem jest Marie Uchytilova




Szkoła w czasach II wojny światowej

Diorama raczej stanowiąca ciekawostkę. Prezentowane są na niej pociski i ich fragmenty, które utkwiły w drzewach, a na które natrafiono po latach przy wycince lub obróbce drewna niszcząc przy okazji używane narzędzia


Trzy poniższe zdjęcia ukazują scenę bojową wykonaną w oparciu o historyczne fotografie. Wyposażenie domu pochodzi z darów mieszkańców Hrabyné.








Uzupełnieniem dioram były interaktywne wyświetlacze.


Muzeum ma swój niepowtarzalny klimat. Mimo małych wpadek z butami, sądzę iż zaprezentowano w nim ciekawie historię II wojny z czeskiej perspektywy. Zarówno chronologicznie jak i tematycznie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz