W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

poniedziałek, 4 kwietnia 2022

300 rekonstruktorów wzięło udział w XV Katyńskim Marszu Cieni

W tegorocznej edycji Katyńskiego Marszu  Cieni wzięło udział ok. 300 rekonstruktorów z całej Polski. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń, w wyjątkowy sposób upamiętniające 22 tys. osób zamordowanych w 1940 r. przez Sowietów.

Katyński Marsz Cieni jest jednym z ważniejszych wydarzeń upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej. Biorą w nim udział przede wszystkim rekonstruktorzy, zwłaszcza ci, których krewni znajdują się na liście ofiar a także osoby chętne towarzyszyć maszerującym. Forma ta przyciąga widzów, obcokrajowcy nie "znający tematu" zadają pytania podczas przystanków w Marszu.

O godz. 15 Marsz wyruszył z Muzeum Wojska Polskiego, przez Stare Miasto do Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Przez część trasy na jego czele jechał czarny woron - replika samochodu, którym wywożono więźniów na miejsce egzekucji. Podczas każdego postoju akcentowano różne aspekty dotyczące więźniów: stopnie wojskowe, pochodzenie, wyznanie, zawód oraz ich jednoczenie się w obliczu nieznanej przyszłości.

Katyński Marsz Cieni odbywa się w Warszawie nieprzerwanie od 2008 r. Organizowany jest przez Grupę Historyczna "Zgrupowanie Radosław" oraz IPN.

W tym roku wydarzenie miało drugi symboliczny wymiar wobec doniesień o mordowaniu przez Rosjan skrępowanych jeńców strzałem w potylicę podczas aktualnie trwającej wojny.


***

The 14th Katyn March of Shadows is a tribute to circa 22 thousands officers of the Polish Army, Border Protection Corps, State Police and another uniformed services who was murdered  by the Soviets in Katyn and other places in april 1940.

The 14th Katyn March of Shadows was organized by the Historical Reenacment Group "Zgrupowanie Radosław" and Institute of National Remembrance

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz