Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

niedziela, 19 maja 2019

Zbadali DNA z gumy do żucia liczącej 10 tys. lat

W ostatnim czasie przeprowadzane jest coraz więcej badań starożytnego DNA pochodzących z uzyskanych próbek ze stanowisk archeologicznych, które mają pomóc badać ludzkie populacje nawet sprzed kilku tysięcy lat. Pobranie materiału genetycznego z ludzkich szczątków nie zawsze jest jednak możliwe. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie opracowali metodę analizy takiego materiału pobranego z gumy do żucia. Wykorzystano ją z powodzeniem w przypadku gumy liczącej 10 tys. lat.

Zbadana grudka gumy pochodzi ze stanowiska Huseby Klev zlokalizowanej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Osadę zamieszkiwali wczesnomezolityczni rybacy. W składzie gumy znajdowała się smoła i kora brzozy i bynajmniej nie służyła do odświeżania oddechu tamtejszych rybaków. Wykorzystywano ją jako klej przy łączeniu części narzędzi czy też broni (po podgrzaniu nad ogniem masę żuto by ją rozmiękczyć). Naukowcy pobrali z badanej grudki zawartą w niej ślinę, co pozwoliło ustalić, że ten fragment był żuty przez dwie kobiety i jednego mężczyznę. Jak podkreśla Anders Götherström z Laboratorium Badań Archeologicznych na Uniwersytecie Sztokholmskim "Znaczna część naszej historii jest zapisana w naszym DNA, dlatego staramy się szukać DNA tam, gdzie wierzymy, że możemy go znaleźć”. Per Persson z Muzeum Historii Kultury w Osło dodaje, że "DNA z tych starożytnych gum do żucia ma ogromny potencjał w ustalaniu pochodzenia i ruchu ludów w dawnych czasach oraz umożliwia wgląd w ich stosunki społeczne, choroby i żywność”.

Takie niepozorne badanie rzuca wiele światła na funkcjonowanie społeczeństwa w epoce kamienia. Co więcej w przyszłości przy większym zaawansowaniu takich badań możliwe będzie przypisanie kultur archeologicznych do pochodzenia poszczególnych grup etnicznych.

Bibliografia:

 DNA from mastics solidifies connection between material culture and genetics of mesolithic hunter–gatherers in Scandinavia, "Communications Biology" 2(185)2019,  https://www.nature.com/articles/s42003-019-0399-1#ref-CR68 (dostęp 19 maja 2019 r.)

2. Oldest Scandinavian human DNA found in ancient chewing gum, "Phys.org" z dnia 15 maja 2019 r., https://phys.org/news/2019-05-oldest-scandinavian-human-dna-ancient.html?fbclid=IwAR1kMbmUx3f2IR3g0WmAKwDsMvo242kfCRjc5ADVt7XLiTYSX3D2SZFwZcQ (dostęp: 19 maja 2019 r.)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz