Miniony sezon wykopaliskowy w Starej Dongoli przyniósł zaskakujące odkrycia. Zespół polskich archeologów natknął się na tajemnicze pomieszczenia z malowidłami o charakterze religijnym.
Odkrycia dokonano podczas badań domów z epoki Funk (XVI-XIX w. n. e.). Pod podłogą jednego z nich znajdowało się wejście do małego pomieszczenia, którego ściany pokryte były malowidłami nie mającymi analogii w malarstwie nubijskim. Znajdowały się 7 metrów powyżej średniowiecznego poziomu gruntu, w pobliżu Wielkiego Kościoła Jezusa - dongolskiej katedry.
Na pierwszym z nich król wspierany przez Michała Archanioła składa pokłon Chrystusowi. Na drugim jest Matka Boska w dostojnej pozie, dierżąca krzyż i księgę (zapewne Biblię). Na ostatnim jest Chrystus udzielający błogosławieństwa i również trzymający Pismo Święte.
Scena z królem Dawidem (fot. Adrian Chlebowski/ Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) |
Malowidłom towarzyszą inskrypcje z prośbą o opiekę nad miastem. Wzmiankowany jest w nich też król Dawid - jeden z ostatnich władców chrześcijańskiej Makurii. Władca ten zaatakował Egipt, który w odwecie zaatakował Nubię i zdobył Starą Dongolę. Wstępnie przypuszcza się, iż arcybiskup Dongoli namówił króla na udział w I krucjacie.
Prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych (fot. Magdalena Skarżyńska/ Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) |
Prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych (fot. Dawid Szymański/ Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW) |
Malowidła zabezpieczono in situ a w kolejnym sezonie będą podjęte badania nad rolą kompleksu.
Dongola była stolicą Makurii - jednego z trzech chrześcijańskich królestw z terenu Nubii - które funkcjonowało przez 1200 lat, od końca V w. do XVIII w. kiedy to zostało opuszczone. W XVI w. Makurię włączono do arabskiego państwa Fundż.
Źródło: A. Szotek, Nowe odkrycia w Starej Dongoli. Opieka nad Tungul czyli o unikatowych malowidłach w Starej Dongoli, https://pcma.uw.edu.pl/2023/04/05/nowe-odkrycia-w-starej-dongoli-opieka-nad-tungul-czyli-o-unikatowych-malowidlach-w-starej-donogoli/ (dostęp 11 kwietnia 2023 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz