W Egipskiej świątyni znaleziono posąg Buddy

Niecodzienne znalezisko w starożytnej  egipskiej świątyni było udziałem polskich archeologów.


Polscy archeolodzy pracujący razem z zespołem amerykańskich archeologów na stanowisku Berenike położonym nad Morzem Czerwonym natrafili na niecodzienne znalezisko, mianowicie na mierzący 71 cm wysokości posąg Buddy, datowany na II w. n. e. W lewej dłoni trzyma szatę a jego głowę otacza aureola - symbol oświecenia, obok postaci jest kwiat lotosu. Wykonano go albo z lokalnego kamienia albo z pochodzącego z terenu Turcji.


Miasto założone w III w. p. n. e. w czasach rzymskich przeżywało prawdziwy rozkwit jako ośrodek handlu z południową Arabią i Indiami. Dotąd znaleziono w nim inskrypcje sporządzone w 11 językach. Kierownik ekspedycji, dr Mariusz Gwiazda, przypuszcza iż posąg został wykonany na zamówienie bogatego indyjskiego kupca, który przybył do Berenike.

Oprócz posągu znaleziono również greckie inskrypcje z I w. n.e., dwie monety z II w. wybite przez indyjską dynastię Satavahana oraz inskrypcję z I poł. III w. spisaną w sanskrycie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Studénka - cel wycieczek miłośników kolejnictwa

Zrekonstruowano twarz Egipcjanina żyjącego 35 tys. lat temu

Anna Cylejska - rozwiązła królowa czy ofiara plotek?

Olga Czechowa - szpieg Stalina, który był ulubienicą Hitlera

Groty Nagórzyckie - unikalna w Europie kopalnia piasku kwarcowego

Kamienie młyńskie w murach średniowiecznych kościołów i ich symbolika

W Assuanie odkryto skrytkę z 35 mumiami

Z biblioteczki historyczki: "Siemowit I. Książę trudnego pogranicza" - M. Rukat - recenzja

Z biblioteki historyczki: "Policja Państwowa w powiecie zawierciańskim 1927-1939" - M. Kania - recenzja