Zrekonstruowano twarz Egipcjanina żyjącego 35 tys. lat temu

Dobrze zachowany szkielet młodego mężczyzny znaleziono w 1980 r. Teraz z wykorzystaniem najnowszych technik cyfrowych wykonano rekonstrukcję jego twarzy.

Wspomniany szkielet ze stanowiska Nazlet Khater 2 jest najlepiej zachowanym z okresu 33 tys. p. n. e. Z analizy szczątków wynika, iż w chwili śmierci miał od 17 do 29 lat i mierzył ok. 160 cm wzrostu. Ogólnie był już przedstawicielem homo sapiens (czyli człowieka współczesnego), chociaż jego szczęka miała jeszcze archaiczne cechy.

Do rekonstrukcji jego twarzy wykorzystano najnowsze metody. Zwłaszcza próby wykonywania rekonstrukcji twarzy na podstawie skanów czaszek ludzi współcześnie żyjących, które przynosiły zadowalające efekty. Na tej podstawie można stwierdzić, iż rekonstrukcja twarzy wspomnianego mężczyzny jest bliska jego rzeczywistemu wyglądowi.

Rekonstrukcję wykonał grafik Cicero Moraes pod kierunkiem Moacira Eliasa Santosa z Muzeum Archeologicznego Ciro Flamarion Cardoso.


Źródło: J. Nalewicki, See the oldest human ever found in Egypt in stunning new facial approximation, „LiveScience.com” z dnia 4 kwietnia 2023 r., https://www.livescience.com/see-the-oldest-human-ever-found-in-egypt-in-stunning-new-facial-approximation (dostęp: 5 kwietnia 2023 r.)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rocznica na dziś: 90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego i 55. gen. Władysława Andersa

Rocznica na dziś: pierwsza wzmianka o Kaszubach

To była jedyna kobieta wśród cichociemnych

"Archeologiczny Atlas Małopolski" to nowy portal Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Rocznica na dziś: przeniesienie stolicy Polski z Krakowa do Warszawy

Twarz wyrzeźbiona na elemencie wału obronnego znaleziona w Jeziorze Lednickim

95-lecie kobiet w Policji Państwowej