Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

poniedziałek, 15 lutego 2021

Dżuma dziesiątkowała w starożytności mieszkańców Jakucji i terenów nadbajkalskich

Zespół naukowców ze Szwecji, Turcji, Rosji i Wielkiej Brytanii przeanalizował genom 40 osób z terenu północno-wschodniej Syberii. Próbki pochodziły od osób zmarłych w okresie między 14 900 p. n. e. a 1470 r. n. e. Wyniki badań przyniosły wiele informacji o demografii i migracji ludności w regionie, ale i o chorobach które ją nękały.


Pałeczka Yersiny pestis


Na łamach "Science Advances" naukowcy opublikowali wyniki swoich interdyscyplinarnych badań. Zwrócili uwagę, iż warunki klimatyczne Syberii dobrze wpływają na zachowanie materiału genetycznego. Po raz kolejny znaleziono dowody, iż Ameryka została zasiedlona przez mieszkańców Syberii. Poza tym doszukano się swoistego genetycznego fundamentu współczesnych narodowości w Azji.

W genomach czterech osób znaleziono pozostałości bakterii Yersinia pestis odpowiedzialnej za rozwój dżumy. Były to: jedna osoba z Anosovo-1 na terenie cis-bajkal sprzed 4400 lat temu i trzy osoby z pochówku Kamenka-2 na terenie Jakucji sprzed 3800 lat temu, pochowane w jednym czasie.

Dotąd uważano, iż spadek populacji w Jakucji i terenach nadbajkalskich zmniejszyły się na skutek zmian klimatycznych. Wyniki badań mogą sugerować, iż populacje dotknęła epidemia dżumy, a ludność migrowała w kierunku zachodnim. Hipoteza ta, jak podkreślają badacze, wymaga dodatkowych badań.


Bibliografia:

Kilinç M. G., Kaszuba N., Koptekin D. (et al.), Human Population Dynamics and Yersinia Pestis in Ancient Northeast Asia, "Science Advances" z dnia 6 tycznia 2021 r., Human population dynamics and Yersinia pestis in ancient northeast Asia | Science Advances (sciencemag.org) (dostęp 15 lutego 2021 r.)

    Wy

    1. Wyświetl profil O

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz