W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

poniedziałek, 15 lutego 2021

Zrekonstruowano twarz Syberyjskiego Tutenchamona

Na kurhan oznaczony jako Arżan-2 niemiecko-rosyjska ekipa archeologów natrafiła w 1997 r. Badania w tym miejscu przeprowadzono dopiero w latach 2001-2003. Kurhan ten od tego momentu uchodzi za jedno z najbardziej spektakularnych odkryć w historii archeologii.

Kurhan znajduje się w Republice Tuwy, nad rzeką Ujuk. Jego średnica wynosi 80 m. Przed 2600 laty pochowano w nim scytyjskiego króla i jego małżonkę lub konkubinę. Ze względu na ilość złotych ozdób (o zbiorczej wadze 20 kg), które w nim znaleziono, królowi nadano przydomek "Syberyjski Tutenchamon".

Kurhan Arżan-2/ fot. Zamunu45 (CC B SA 4.0)


W ostatnim czasie naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii im. N. N. Miklukho Maklaâ w Moskwie oraz Nowosybirskiego Instytutu Archeologii i Etnografii podjęli się zrekonstruowania wyglądu pary. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, gdyż czaszki nie były zbyt dobrze zachowane. Czaszka króla zachowana była tylko połowicznie. Niemniej jednak z wykorzystaniem skanowania laserowego i fotogrametrii udało się stworzyć wizerunki 3D pary. Na ich podstawie wykonano popiersia z gliny rzeźbiarskiej i twardej pianki poliuretanowej.




Król z królową pochowani byli w drewnianej skrzyni pod grubą warstwą ziemi jako zabezpieczeniem przed rabusiami. W kurhanie spoczęły też 33 inne osoby, w tym 5 dzieci, oraz 14 koni.


Bibliografia:

Gertcyk O., Skarbo S., Faces of 'Siberian Tutankhamun' and his 'Queen' buried 2,600 years ago reconstructed by science, "The Siberian Times" z dnia 8 stycznia 2021 r., Faces of ‘Siberian Tutankhamun’ and his ‘Queen’ buried 2,600 years ago reconstructed by science (siberiantimes.com) (dostęp: 15 luty 2021 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz