Babilońska tabliczka zapisana jednostronnie pismem klinowym pozostawała w zbiorach British Museum od XIX w. Jej treść nie do końca była zrozumiana aż do teraz.
Podczas przeglądu muzealnych zbiorów, dr Irving Finkel ku swemu zaskoczeniu dostrzegł podczas oględzin tabliczki słabo widoczny wyryty na niej rysunek, przedstawiający skrępowanego brodatego mężczyznę prowadzonego przez kobietę w długiej sukni.
W tym kontekście treść tabliczki stała się bardziej zrozumiała. Uważa się, że zawierała ona swoisty egzorcyzm. Jakąś rodzinę nawiedzał duch zmarłego, a najprostszym sposobem na pozbycie się go było ofiarowanie mu kochanki.
Wedle opisu rytuału, należało przygotować dwie figurki, jedną przedstawiającą mężczyznę ubranego w zwykłą codzienną szatę, a drugą kobietę odzianą w cztery czerwone suknie i posiadającą złotą broszkę, łóżko, krzesło, grzebień i fiolkę perfum. Rytuał należało odprawić o wschodzie słońca, ustawiając w jego kierunku dwa naczynia z karneolu wypełnione piwem i kadzielnicę z jałowcem, umieścić przy nich figurki, zaciągnąć zasłonę wypowiadając "Szamasz" i oddalić się bez oglądania się za siebie. Szamasz to oczywiście imię boga słońca czczonego w starożytnym Babilonie.
Można zatem uznać, iż na tabliczce przedstawiony jest najstarszy wizerunek ducha na świecie. Poza tym dowodzi, że ludzie od zawsze borykali się z lękami związanymi z zaświatami. Dr I. Finkel ma nadzieję, iż tabliczka znajdzie miejsce na stałej ekspozycji w muzeum.
Bibliografia:
Alberge D., Figures of Babylon: oldest drawing of a ghost found in British Museum vault, "The Guardian" z dnia 16 października 2021 r, https://www.theguardian.com/culture/2021/oct/16/figures-of-babylon-oldest-drawing-of-a-ghost-found-in-british-museum-vault (dostęp 25 października 2021 r.)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz