Żyrardowska apteka przy ul. 1 Maja 50 funkcjonuje nieprzerwanie w jednym miejscu od 140 lat. Meble, pozostające na jej wyposażeniu od 1886 r...

czwartek, 22 lipca 2021

"Amazonki" pod Ujściem. Archeolodzy badają żeńskie cmentarzysko kultury wielbarskiej

Goci, germański lud, przybył na ziemie Polski z południowej Skandynawii. Pozostawił po sobie wiele kurhanów i piękną biżuterię. W okolicach Ujścia archeolodzy badają ich cmentarzysko. Jak dotąd natrafiają wyłącznie na żeńskie pochówki.

Interesujące cmentarzysko kultury wielbarskiej, przypisywanej Gotom, zlokalizowane jest w dolinie Noteci w okolicach Ujścia. Wzdłuż wyniosłych skarp pagórków Goci wznosili swym zmarłym okazałe kurhany, widoczne z daleka, ozdobione kamiennymi kręgami lub jedynie stelami albo z piasku z dna doliny, co wymagało wiele pracy. Dzięki temu mogli demonstrować swą siłę. Obecnie są porośnięte lasem, a na skutek prac rolniczych, prowadzonych w tym miejscu jeszcze przed wojną, zniwelowane na tyle, że nie wyróżniają się w terenie. Badaniami w tym miejscu od pięciu lat kieruje prof. Andrzej Michałowski, z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu, i żartobliwie określa jako cmentarzysko Amazonek, albowiem jeszcze ani razu nie natrafiono tu na męski pochówek.


Jak dotąd przebadano pochówek szkieletowy "księżniczki". Należał do przedstawicielki elit, zmarłej ok. 20 roku życia. Wyposażony był w wiele srebrnych ozdób zachwycających precyzją wykonania. W kurhanach chowano również przedstawicieli niższych klas, o czym świadczyć może ciałopalny pochówek wyposażony w przęśliki i szpile do włosów - uważane za typowe wyposażenie grobowe kobiet. W innym kurhanie nie znaleziono żadnych szczątków poza zwęglonym drewnem, okazałym fragmentem ceramiki i gliniany przęślik. Badanie C14 wykazało, iż niezrozumiałych dziś obrzędów dokonano 200 lat po pochówku tej osoby, w chwili rozpoczęcia intensywnych migracji.

Od normy odbiega pochówek "wojowniczki", gdyż znaleziono w nim małe brązowe ostrogi pasujące na drobne kobiece stopy. Prof. Michałowski zaznacza iż pomimo że uważane są za typowo męski artefakt, to nie można na ich podstawie przypisywać jej stereotypowej roli wojowniczki (osobiście myślę, iż może jedynie za życia z powodzeniem uprawiała jazdę konną?).

Wiele jeszcze jest do odkrycia w tym miejscu. A prace trwają nadal.


Bibliografia:

Przybylski A., Nie taki barbarzyńca straszny. Ziemia odkrywa tajemnice Gotów, "Tvn24.pl" z dnia 18 lipca 2021 r., https://tvn24.pl/poznan/dolina-noteci-nie-taki-barbarzynca-straszny... (dostęp 22 lipca 2021 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz