W okolicach Krosna Odrzańskiego nad Odrą trwają aktualnie prace mające na celu zabezpieczenie okolicy przed powodzią. Z tego powodu członkowie Stowarzyszenia 515 wybrali się na "patrol" wzdłuż miejsca, gdzie trwają prace ziemne.
Wśród fragmentów drewna dostdostrzegl metalowe ogniwa. Gdy zrozumieli, że nie jest to zwykły łańcuszek, przesłali jego fotografię do znajomych archeologów a potem powiadomili odpowiednie służby.
Podczas badań archeologicznych znaleziono kolejne jej fragment oraz przyszywalnicy, na którą nakładano kolczugę. Dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, Arkadiusz Michalak, podkreśla, iż kolczugi były bardzo cenne, kosztowały tyle co wieś. Żelazo było bardzo cenne i kolczugi przerabiano często na biżuterię. Dlatego jest tak rzadkim znaleziskiem.
Znalezisko trafi do konserwacji. Badacze liczą również, że uda się wyizolować fragment sznurka, który pozwoliłby poddać znalezisko metodą C¹⁴. Kolczugę będzie można podziwiać na wystawie w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza.
Bibliografia:
Chajewski D., Przez przypadek znaleźli cenny artefakt. Za te kółeczka można było kupić wieś, "GazetaLubuska.pl" z dnia 17 lipca 2021 r., https://gazetalubuska.pl/przez-przypadek-znalezli-bezcenny-artefakt-za-te-koleczka-mozna-bylo-kupic-wies/ar/c15-15714928 (dostęp 19 lipca 2021)
Galeria zdjęć: Zwiadowca historii https://www.google.com/amp/s/www.zwiadowcahistorii.pl/lubuskie-wczesnosredniowieczna-kolczuga-wyjatkowe-odkrycie-amatora/amp/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz