W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski: króla Polski i wielkiego księcia litew...

czwartek, 22 lipca 2021

Odcisk palca samego Michała Anioła

Prawdopodobny odcisk palca wielkiego mistrza renesansowego dostrzeżono na woskowej figurze przechowywanej w Victoria i Albert Muzeum w Londynie.

Pracownicy obawiali się o stan woskowego modelu rzeźby przedstawiającej Młodego niewolnika, a przypisywanego Michałowi Aniołowi. Eksponowaną na co dzień w galerii od strony południowej przeniesiono do magazynu, w którym było chłodniej. Po pięciu miesiącach figura wróciła na swe pierwotne miejsce. Dostrzeżono wtedy ślady linii papilarnych na nodze.

Woskowy model rzeźby "Młodego niewolnika" przypisywany
Michałowi Aniołowi/ CC-BY-SA-2.0 uk

Starsza kuratorka muzeum, Peta Motture, podkreśla iż takie ślady "sugerowałyby fizyczną obecność procesu twórczego artysty. W tym miejscu umysł i ręka jakoś się łączą...sam zniszczył wiele [takich modeli]. Odcisk palca byłby zatem bezpośrednim połączeniem z artystą".

O odkryciu po raz pierwszy opowiadano w programie BBC "Secrets of the Museum".

Woskowa figura Młodego niewolnika to model nigdy nieukończonej marmurowej rzeźby mającej wraz z 40 innymi rzeźbami zdobić grobowiec papieża Juliusza II, który był mecenasem Michała Anioła. To on zlecał artyście takie prace jak m. in. wykonanie fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Ostatecznie grobowiec zaprojektowano trzy lata po śmierci papieża w 1516 r. Jego budowę ukończono w 1545 r., ale w skromniejszej formie niż planowano.


Bibliografia:

Michaelangelo's thumb print seen in BBC Two's Secrets of the Museum, "Bbc.co.uk" z dnia 13 lipca 2021 r., https://www.bbc.co.uk/mediacentre/2021/secrets-of-the-museum-series-two (dostęp 22 lipca 2021 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz